Carmen Grup

Carmen Grup

Tekerlekli sandalye yardımlarında iyi niyetli büyük yanlışlık.

21.10.2020

Tekerlekli sandalye yardımlarında iyi niyetli büyük yanlışlık.

 

Belediyeler ve yardım dernekleri gibi kuruluşlar her sene Türkiye’de engelli vatandaşlarımız için on binlerce adet tekerlekli sandalye dağıtmaktadır. Ancak bu tekerlekli sandalyeler dağıtılmadan önce , kullanacak kişilerin ölçüleri, engel durumları ve oturma pozisyonları belirlenmemektedir.

Tekerlekli sandalyelerin rastgele dağıtımları yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda, ülkemizdeki tekerlekli sandalye bağımlısı çocuklarımızda skolyoz (omurga eğriliği) görülme oranı kat ve kat fazladır.

Hiçbirimiz çocuğumuza iki numara büyük veya iki numara küçük ayakkabı giydirmeyiz. Tekerlekli sandalye de aynı ayakkabı gibidir. Kişinin ölçüsüne uygun olmalıdır. Aksi takdirde geri dönülmesi çok zor sağlık problemleri oluşturmaktadır. Türkiye’de ki skolyoz vakalarının bu kadar çok görülme sebebi yanlış tekerlekli sandalye dağıtımıdır.

Bu yanlışlığa Müge Anlı ve Esra Erol da düşmektedir. Programlarına hayırsever vatandaşlarımız aracılığıyla yüzlerce tekerlekli sandalye bağışlanmaktadır. Maalesef kimse de bu sandalyelerin kullanıcılarının ölçüsüne uygun olup olmadığını sormamaktadır. Ama bugüne kadar kendilerini bu konuda uyaran kimsenin olmadığına eminim.

Avrupa’da ve Amerika’da en basit tekerlekli sandalyenin bile genişliği kullanıcısına göre 37 santimetre’den başlar 52 santimetreye kadar değişen ölçülerde devam eder. Ülkemizde de bu tür ürünler var ancak herkes en uçuz uzak doğu mallarını tercih etmektedir.

Sağlam bir insanı bile yanlış ölçümlendirilmiş ve yanlış oturma pozisyonu sağlanmış bir tekerlekli sandalyeye oturtalım on sekiz ay sonra omurga eğriliği oluşumu başlamaktadır. Bu problem omurga eğriliği ile sınırlı kalmıyor, bir süre sonra iç organları da sıkıştırmaya ve deforme etmeye başlıyor.

Ülkemizde ki tekerlekli sandalye bağımlısı olan çocuk hastaların hemen hemen tamamında ileri düzeyde skolyoz görülmektedir. Kullandıkları tekerlekli sandalyelere baktığımızda genellikle çok geniş oldukları ve kendi ölçülerine göre yapılmadıkları gözlemlenmektedir.

Tekerlekli sandalye bağımlılarında skolyozun önlenmesi için çocuklarımıza uygun tekerlekli sandalye seçiminin yapılması, kurumların bilinçsizce tekerlekli sandalye dağıtımını durdurması, tekerlekli sandalye kullanıcılarının vücutlarının bir parçası olarak kabul edilen tekerlekli sandalyeler için devlet imkanlarının arttırılması çok önemlidir.

Avrupa’da devletlerin tekerlekli sandalyeler için kullanıcılara verdiği maddi yardım Türkiye’deki yardımın hemen hemen beş katıdır. Bu sebepten dolayı Avrupa’da engelliler kendileri için uygun ürünlere daha rahat erişebilmektedir ve yine bu sebepten dolayı onlardaki yanlış tekerlekli sandalye kullanımına bağlı hastalıklar bizden çok çok daha azdır.

Şu anda bizdeki uygulama skolyozu önlemek yerine ameliyatlarla problemi çözmek yönündedir. Bu da hem hastaya, hem ailesine hem de ülke ekonomisi için çok daha büyük sıkıntı yaratmaktadır.

Belediye Başkanları’mızın doğru tekerlekli sandalye dağıtımı konusunda iyi niyetlerinin yanında biraz da bu konu üzerinde uzmanlaşması sağlıklı nesiller yetiştirmemiz için çok önemlidir.

Kaynak : Demirhan ŞEREFHAN


Yorumlar