Carmen Grup

Carmen Grup

Tekerlekli Sandalye

22.09.2020

Tekerlekli sandalye

 

Tekerlekli sandalye Nasıl Katlanır?

Tekerlekli sandalye kapatılmadan önce düz bir zeminde bulunmalıdır. Frenleri kilitli olmalı ki hareket etmeden düzgün bir şekilde kapatılsın. Frenleri kilitli olmadığı takdirde açılırken kayma sorunu yaşatabilir. Kapatırken tekerlekli sandalyenin ön ve arka kısmından tutun ardından da kilitleme pedallarına basılı tutarak koltuğu yavaşça yukarı kaldırın. İkiye katlanan koltukta tekerlekler birbirine yakın olmalıdır. Ortadaki koltuk kısmı tamamen yukarıya kaldırılıp yukarı doğru katlanmalıdır. İyice kaldırdıktan sonra düzgünce kapanacaktır. Katlanan tekerlekli sandalye her yere rahatlıkla sığarak hem taşıma da hem de depolama da kolaylık sağlayacaktır. Katlanırken için tamamen boş olmalıdır aksi takdirde parçaları zorla kapanırken hasar görebilir.

 

Tekerlekli sandalye Nasıl Alınır?

Tekerlekli sandalye alınırken kullanacak kişiye göre tercih yapılmalıdır. Bir bebek ya da kendi başına bir yerlere gidemeyecek çocuklar için manuel sandalyeler daha uygun olup hafifliliği ile kolay kullanım imkanı sunar. Bunun yanı sıra çok daha aktif hayatı olan çalışan engelli bireyler ya da okul çağındaki çocuklar akülü veya motorlu modelleri tercih ederek yaşantılarına çok daha kolay bir şekilde devam edebilirler. Tek balına dışarı çıkabilir ve yorulmadan işlerini yerine getirebilirler. Yaşlı ve kilolu kişiler için de bu akülü ya da motorlu çeşitler kurtarıcı olmaktadır. Yine hafif manuel sandalyeler ve manuel sandalyelerde hastane gibi yerlerde sıkça tercih edilmektedir.

 

Tekerlekli sandalye Nasıl Kapanır?

Tekerlekli sandalye kapatılırken içerisinde ufak tefek eşyalar varsa önce onlar çıkarılmalıdır. İçerisinde eşya olduğu takdirde tekerlekli sandalye tamamıyla düzgün bir şekle kapatılamaz ve aniden açılabilir. Bu eşyalar sandalyenin parçalarına da zorla kapatmaya çalışıldığı takdirde zarar verebilir. Kapanmadan önce fren sistemi devreye sokulmalıdır. Açık bırakılan fren sistemi açılırken kaymasına sebep olabilir. Kapatılırken sandalyenin önünde durulmalıdır. Ardından hem arkadan hem de önden tutarak sandalyenin koltuğu alınmalıdır. Yatak kısmı çıkarıldıktan sonra koltuk yavaşa yukarı kaldırılır ve sandalye ikiye katlanmalıdır. En son ise koltuk tamamen kaldırılarak kapatılmalıdır. Sandalyeyi kapatırken parçalarına dikkat edilmeli ve bu kapatma işlemi düzgün bir zemin üzerinde yapılmalıdır.

 

Tekerlekli sandalye Çeşitleri Nelerdir?

Tekerlekli sandalyeler engelli ve hasta bireylerin yaşamını kolaylaştırmak adında çokça çeşidi bulunan ürünlerdir. Farklı özellikleri ve sağladıkları faydalar ile tekerlekli sandalyeler hayatı kolaylaştırmaktadır. Çeşitlerinden biri manuel olan ve tekerleklerin elle ittirilerek hareketinin sağlandığı modellerdir. Bunlar başka bir kişi tarafından ittirilerek de kullanılabilir. Bunun yanı sıra akülü tekerlekli sandalyeler mini bir araba görevi görmektedir. Akülü ve şarjlı olan bu modeller kimseye ihtiyaç duymadan hareket edilmesini sağlar. Motorlu tekerlekli sandalyeler de yine akülü olanlar gibidir ve kişinin tek başına yorulmadan her türlü yoldan geçişini kolay hale getirir.

 

 

 


Yorumlar